Elmasiye

2017-04-06

MALZEMELER
Su (5 bardak),
Vişne (300 gram), kaynamış, 1 çay bardağı soğuk)
Mısır nişastası (8 yemek kaşığı),
Şeker (1 bardak),
Su( 5 bardak kaynamış 1 çay bardağı soğuk)

HAZIRLANIŞI
1 Ocağın üzerinde ısıtılmış bir tencerenin içine 5 bardak kaynamış suyu dökün. Üzerine 1 bardak şeker ve 300 gram vişne ilave edin.
2 Bir el blendırı yardımıyla tüm karışımı tencerenin içinde blendırdan geçirin. Çırpma işleminden sonra tencerenin üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla temizleyin ve kaynamaya bırakın.
3 Başka bir kabın içinde 6 yemek kaşığı mısır ni­şastasını 1 çay bardağı su ile inceltin. Hazırladığı­nız karışımı kaynamaya bıraktığınız .tenceredeki viş­neli karışımın üzerine ilave edin. Üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık yardımıyla temizleyin. Bu karışımı yaklaşık 4-5 dakika boyunca sürekli karıştırarak kay­natın. Kaynayan tatlınızı ocaktan indirin. Tatlıyı boşalta­cağınız kalıpları yapışmasını engellemek amacıyla soğuk su ile ıslayın ve suyunu boşaltın. Tenceredeki karışımı kalıplara dökerek donması için 1-2 saat buzdolabında bekletin. Sertleşen tatlınızı dolaptan çıkartın ve bir tabağın içine ters çevirin. Üzerine hindistan cevizi serperek servis edebilirsiniz.

Average Member Rating

(0 / 5)

0 5 0
Rate this recipe

0 people rated this recipe

Related Recipes:
  • Köz Biberli Yeşil Mercimek Çorbası

  • Kuru Börülce Çorbası

  • Mağrib Çorbası

  • Terbiyeli Kuşkonmaz Çorbası Tarifi

  • Maş Çorbası

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir